/Jakie łóżeczko dziecięce – wymiary, rodzaje, funkcje

Jakie łóżeczko dziecięce – wymiary, rodzaje, funkcje

Łóżeczka dziecięce
Łóżeczka dziecięce
Ranking łóżeczek niemowlęcych

Łóżeczka niemowlęce występują standardowo w dwóch rozmiarach:

Wymiary łóżeczek

120×60 cm oraz 140×70 cm.

Przeważająca część dodatkowych akcesoriów, typu materace czy pościel niemowlęca,uwzględnia te dwie wielkości.

Tutaj uwaga : podane wymiary są wymiarami wewnętrznymi, w praktyce określającymi wymiar materaca, który umieszczamy na dnie. Zewnętrzne wymiary łóżeczka są średnio o 7-10 cm większe.

Wybór dowolnego produktu z branży dziecięcej  bywa czasem wyzwaniem  dla młodych rodziców. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy chodzi o umeblowanie całego pokoju dziecięcego.

Często jedynym kryterium porównawczym staje się wygląd samych mebli, co nie jest do końca właściwym podejściem do tematu.

Bellamy Lotta
Bellamy Lotta

W poniższym poradniku postaramy się przedstawić kilka ważnych aspektów dotyczących zakupu łóżeczek oraz innych mebli dziecięcych, które pozwolą zaaranżować w przemyślany sposób pokoik niemowlęcy.

Artykuł nie ma na celu wyręczenia Państwa z dokonania wyboru, naświetlimy jednak najważniejsze kwestie, które w naszym mniemaniu są znaczące przy takich zakupach.

Ponieważ malutkie dziecko po urodzeniu sypia przez większość dnia, więc właściwości miejsca, gdzie się to odbywa, mają kapitalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju jego kręgosłupa i spokojnego, zdrowego snu maluszka.
Na rynku znajdują się dwa podstawowe rodzaje łóżeczek niemowlęcych: tradycyjne, drewniane i podróżne, turystyczne – składane w poręczną torbę.
Drewniane łóżeczka szczebelkowe są „od zawsze” najbardziej cenione przez rodziców. Wybór ich jest olbrzymi. W zależności od kreatywności i możliwości producenta różnią się sposobem wykończenia, oferowanymi funkcjami, kolorem, wzornictwem i rodzajem drewna lub  płyty MDF. Właściwości poszczególnych modeli będą szerzej prezentowane w dalszej części artykułu.

Wymiary łóżeczek
Łóżeczko dziecięce i niemowlęce, drewniane,  turystyczne.
Łóżeczka występują standardowo w dwóch rozmiarach:

Pali Moon
Pali Moon

120×60 cm oraz 140×70 cm.

Przeważająca część dodatkowych akcesoriów, typu materace czy pościel niemowlęca,uwzględnia te dwie wielkości.

Tutaj uwaga : podane wymiary są wymiarami wewnętrznymi, w praktyce określającymi wymiar materaca, który umieszczamy na dnie. Zewnętrzne wymiary łóżeczka są średnio o 7-10 cm większe.

Pinio Iga
Pinio Iga

Czy chcemy, aby pierwsze łóżeczko służyło dłużej niż tylko pierwsze trzy lata po urodzeniu dziecka?
Jeśli tak, to jest mamy dobre wieści , gdyż producenci oferują modele 140×70, które można używać znacznie dłużej po okresie niemowlęctwa – po niewielkiej transformacji zamieniają się one w tapczaniki stosowane do osiągnięcia 5-7 lat. W ten sposób nasz zakup staje się ekonomicznie bardziej racjonalny i oszczędzamy trochę pieniędzy.

Oczywiście producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom przyszłych i obecnych rodziców powiększając asortyment  o łóżka dla starszych dzieci i nastolatków o wymiarach:

180×90 oraz 200×90.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem dla dwojga starszych dzieci są

BMS Max 3
BMS Max 3

podwójne łóżka wysuwane lub piętrowe. W wariancie piętrowym takie łózko może służyć dla trojga dzieci.

Łóżeczko wielofunkcyjne Bellamy UP!
Łóżeczko wielofunkcyjne Bellamy UP!

Dodatkowym wariantem transformowalnych, tradycyjnych modeli są łóżeczka wielofunkcyjne typu kompakt. Są one połączeniem łóżeczka, komody, szafki oraz przewijaka w jednym zintegrowanym ( w pierwszym okresie użytkowania mebla)  module. Po upływie wieku niemowlęcego kompakt zamienia się w łóżko typu tapczanik, oddzielną komodę, a nawet biurko, jak jest w przypadku modelu Bellamy Up!

Łóżeczko dziecięce
Łóżeczko dziecięce

Kryteria wyboru – wiedza w pigułce na temat wyboru tych produktów
Safety first , czyli bezpieczeństwo dziecka.
Dla wielu rodziców to kryterium ma kluczowe znaczenie.
Ale nie dajmy się ponieść nadmiernym emocjom. Wszystkie kwestie bezpieczeństwa są uregulowane odpowiednimi aktami prawnymi, a polscy producenci rzetelnie się im podporządkowują.

Polskie i europejskie normy  określają istotne cechy drewnianych łóżeczek i kołysek ,oraz ich specyfikację techniczną, czyli:

  • odstęp miedzy szczebelkami
  • maksymalna wysokość materaca
  • rodzaj zaokrąglenia rantów
  • wytrzymałość na obciążenia

Wyroby dopuszczone do sprzedaży na rynku polskim posiadają odpowiednie certyfikaty, co daje  rodzicowi istotną wskazówkę na temat  ich bezpieczeństwa.

Zdajemy jednak sobie wszyscy sprawę, że miedzy przepisami, a realnym życiem potrafi być głęboka przepaść, stąd cieszy fakt, że polscy producenci przykładają ogromną wagę do jakości swoich produktów, wiodąc prym w tej branży na rynku europejskim.

Funkcjonalność

Łóżeczka posiadają szeroki pakiet funkcji, który jest w większości przypadków jest wprost proporcjonalny do ceny.

Typowym rozwiązaniem jest 3 stopniowa regulacja położenia materaca. Dodatkowo możemy spotkać się z modelami z opuszczanym bokiem, czy z takimi, które posiadają wyjmowane szczebelki.

Opcjonalnie producenci dostarczają łóżeczka  z pojemnikiem (szufladą ) na pościel  bądź zaopatrują je w  funkcję bujania : kołyski. Dostępne są również modele na kółkach oraz modele dostawne, czyli pozwalające na umieszczenie maluszka tuz przy łóżku rodziców.
Szersze zastosowanie mają łóżeczka turystyczne , służące w podróży, i łatwe do przenoszenia dzięki ergonomicznemu składaniu w niewielka torbę. Zyskują one coraz większą popularność, gdyż można ich używać również w mieszkaniu. Ich wada jest niestety zbyt cienki materac oferowany w zestawie podstawowym, który nie chroni prawidłowo miękkiego kręgosłupa maluszka. Problem można rozwiązać, kupując porządny materac np. gryczano-kokosowy.

Prawidłowy montaż

Większość mebli jest dostarczanych w postaci nie złożonej : „do samodzielnego montażu”. Warto tej czynności poświecić odrobinę więcej czasu. Musimy mieć pewność, iż łóżeczko, w którym będzie spać nasze pociecha jest odpowiednio zmontowane (zgodnie z instrukcją montażu ), a tym samym bezpieczne. Często producenci dostarczają trochę więcej śrub i innych drobnych elementów, ale gdyby o tym zapomnieli , to sprzedawca zawsze spełni prośbę o uzupełnienie brakującego wyposażenia, gdyż jest to jego obowiązek.

Pokoje dziecięce
Pokoje dziecięce

Trendy estetyczne
Przysłowie mówi iż o gustach się nie dyskutuje. Jednak meble dziecięce podobnie jak inne produkty dostępne na rynku podlegają pewnym handlowym trendom.

Najbardziej popularny to wciąż kolory naturalne (sosnowy, miodowy) ustępują one jednak miejsca „kawie z mlekiem” która w połączeniu z kolorowymi , sympatycznymi motywami  (miś, słonik, żabka) nadaje mebelkom niepowtarzalny design.

Turystyczne, składane, podróżne na wakacje

Praktycznym sposobem na spokojny sen maluszka w podróży są łóżeczka turystyczne, czyli składane w torbę do zadziwiająco małych rozmiarów i możliwe do swobodnego przenoszenia.  W komplecie sprzedawany jest też składany, cienki materacyk turystyczny. Takie rozwiązanie jest dobre tylko na stosunkowo ograniczony czas, gdyż kręgosłup maleństwa wymaga zdecydowanie lepszego oparcia. Wtedy po zakupie dobrego materaca gryczano-kokosowego możliwe jest korzystanie z takiego łóżeczka jako stacjonarnego bez żadnych przeciwwskazań. Dodatkowo trzeba podkreślić, że ceny tych produktów są bardzo przystępne.

Atesty

W przeróżnych poradnikach zakupowych radzi się zawsze, aby sprawdzać , czy łóżeczka maja wymagane atesty i normy PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001. Na pozór rada istotna i racjonalna .

Naszym zdaniem jest to często odwracanie uwagi od spraw ważniejszych i niepotrzebne straszenie klientów. Z prostej przyczyny : żaden producent, który nie miałby wymaganych atestów nie utrzymałby się nawet miesiąca na rynku. Opierając się na 25 letnim doświadczeniu  w tej dziedzinie możemy  zapewnić, że wyroby 99,9 %  polskich producentów mebli  dziecięcych posiadają wymagane atesty. A ten pozostały „jeden promil” ma szansę sprzedawać pokątnie tylko na allegro i to bardzo „po cichu”.

Podsumowując wszystkie renomowane sklepy dziecięce , zarówno internetowe jak i stacjonarne, posiadają tylko towar atestowany, zgodny z polskimi i europejskimi normami, gdyż w praktyce innego nie ma na rynku.

Musimy też zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet cały segregator atestów nie jest gwarancją odpowiedniej jakości mebli.  Dowodzi jedynie tego, że urzędnicy sprawdzili kilka wymaganych kryteriów w przesłanych przez producenta egzemplarzach, a producent uiścił odpowiednią opłatę ( całkiem znaczną) do kasy atestującego urzędu. Nie można więc przywiązywać do tego nadmiernej wagi, a tym bardziej pokładać w tym przesadnej ufności.

Znacznie ważniejsza jest realna jakość łóżeczek, wynikająca z masowej produkcji, renoma producenta,  uśredniona opina klientów o danych meblach i ich cena . A najważniejszy jest nasz zdrowy rozsądek i doświadczenie życiowe. Pamiętajmy, że nic,  nawet najlepsze zakupy, nie zastąpią miłości i codziennej troski o nasze maleństwo.

Mamy nadzieje iż ten mini-poradnik pozwoli Państwu na właściwy wybór gustownych i bezpiecznych produktów.